Skridskoskolan är MKKs nybörjargrupp för barn och ungdomar som vill lära sig åka skridskor och börja träna på de första grunderna inom konståkning.
Höstterminen startar söndag 24/9 och pågår till mitten av december.
Anmälan till höstterminen är nu öppen. Ni anmäler er via länken här nedanför, läs först igenom informationen noga!
Träning i skridskoskolan
Skridskoskolan är MKKs grupp för nybörjare och här lär vi ut de viktigaste grunderna i skridskoteknik. Om du går vår skridskoskola så kommer det bli mycket roligare att åka skridskor till exempel i skolan och på "allmänhetens åkning". Du kommer bland annat att lära dig att åka framåt och bakåt på rätt sätt - åka på ett ben - tvåfotspiruett - saxa - några olika hopp (jämfota, ponny). Du tränar också upp din balans, som blir till god nytta när du till exempel åker skidor. Vår träning bedrivs av utbildade tränare! Efter 1-2 terminer i skridskoskolan finns det möjlighet att fortsätta träna konståkning i en fortsättningsgrupp.
Ålder och grupper
Vi välkomnar åkare från 3 års ålder och upp till tonåringar. Vi delar in åkarna i mindre grupper efter ålder där träningen anpassas efter detta.
Träningstider
Alla åkare i skridskoskolan har möjlighet att träna två gånger i veckan:
Söndagar i Åby
Barn upp till 6 år Kl.11:20-12:05
Barn och ungdomar från 7 år och uppåt Kl.12:05-12:50
Tisdagar i Kållered
Barn upp till 6 år: kl.17:15-18:00
Barn och ungdomar från 7 år och uppåt: kl.18:00-18.45
Pris
Skridskoskolans avgift är 1100 kr/termin. Ni är varmt välkomna att prova på att åka med oss en gång innan ni bestämmer er.
Betalning
Terminsavgiften betalas via swish, information om detta får ni då ni anmält er.
Hyra skridskor
Det finns möjlighet att hyra skridskor av föreningen till en kostnad av 300 kr/termin. Om ni vill hyra skridskor så är det endast möjligt i Åby ishall på söndagar. Uthyrningen öppnar 30 min innan lektionen startar. Kom i god tid för att hinna prova ut skridskor. Skridskorna skall lämnas tillbaka när terminen slutar annars debiteras en avgift om 2000 kr.